Internetowa apokalipsa. 7 największych ataków hakerskich w historii

Internetowa apokalipsa. 7 największych ataków hakerów w historii

28 czerwca 2017, 07:02 Ten materiał jest dostępny również w języku ukraińskim Autor: Anton Khodorenko Cyberatak na Ukrainę 27 czerwca przybrał napoleońską skalę. NV przywołuje wyżyny, na jakie wznieśli się wcześniej hakerzy podczas krótkiej, ale burzliwej historii rozwoju technologii informatycznych

Podczas gdy komputery były głównie domeną wojskowych i naukowców, hakerstwo było skierowane przeciwko nim. Jednak z czasem komputeryzacja osiągnęła takie rozmiary, że ataki hakerów mogą bezpośrednio lub pośrednio dotknąć ogromny odsetek populacji.

W końcu trudno dziś znaleźć osobę, która nie posiada karty bankowej lub nie korzysta z nowoczesnych usług technologicznych.

Po ataku wirusa Petya.A, który miał miejsce 27 czerwca, NV wybrała 7 najgłośniejszych ataków hakerskich w historii.

1Atak na Ashley Madison

2015Jeden z

najbardziej epickich skandali w historii internetu

.

Ashley Madison, kanadyjski internetowy serwis randkowy skierowany do osób zamężnych, został uruchomiony w 2002 roku z hasłem: "Życie jest krótkie. Mieć romans na boku".

Do 2015 roku serwis miał ponad 40 milionów użytkowników na całym świecie.

Grupa hakerów o nazwie The Impact Team włamała się na serwery Ashley Madison i wykradła dane osobowe użytkowników. Wkrótce potem dane użytkowników zaczęły "wyskakiwać" na różnych stronach i forach internetowych.

Trudno jest obliczyć liczbę rozwodów spowodowanych tymi przeciekami. Co ważniejsze, w niektórych przypadkach ludzie popełniali samobójstwa po tym, jak dane ich kont i korespondencja stały się jawne. Takich przypadków było już co najmniej kilkanaście.

2 RobakStuxnet.

2010


Zachód był w stanie cofnąć irański program nuklearny o kilka lat dzięki wirusowi komputerowemu Stuxnet


Ten słynny wirus został odkryty w 2010 roku. Został on wykorzystany do powstrzymania irańskiego programu jądrowego. Ten sam program, którego zamknięcia odmówił krnąbrny Iran, mimo wszelkich napomnień i gróźb ze strony reszty świata.

Według niektórych amerykańskich mediów, Stuxnet został opracowany wspólnie przez amerykańskie i izraelskie agencje wywiadowcze.

Wspólnie przetestowali go w centrum danych na izraelskiej pustyni, a następnie umieścili w sieci komputerowej używanej przez irańskich naukowców zaangażowanych w irański program jądrowy.

"Robak przejął kontrolę nad dwiema trzecimi wirówek używanych w eksperymentach z uranem i dokonał drobnych korekt w ich działaniu. Z tego powodu Irańczycy nie od razu zaczęli podejrzewać, że coś jest nie tak. Zamiast tego, zostali sprowadzeni na manowce i uwierzyli, że ich badania zmierzają w złym kierunku.

W 2011 r., kiedy historia ta została upubliczniona, sekretarz stanu USA Hillary Clinton twierdziła, że hakerstwo cofnęło irański program nuklearny o co najmniej kilka lat.

3Melissa virus

1999

Wiosną 1999 roku David Smith, programista z New Jersey, wypuścił do Internetu wirusa zdolnego do infiltrowania komputerów z systemem Windows.

Wirus był ukryty jako załączony plik Microsoft Word z elektronicznym oznaczeniem "Ważna wiadomość od ...".

Atrakcyjność wirusa zwiększał fakt, że w załączniku znajdował się plik tekstowy, który zawierał hasła do komercyjnych stron pornograficznych. Obliczenia okazały się skuteczne.

Po kliknięciu przez użytkownika na załącznik aktywowała się Melissa, która nakazała komputerowi skopiować się jako masowa wysyłka do pierwszych pięćdziesięciu kontaktów.

Użytkownicy aktywnie otworzyli plik. To prawda, nie było w nim żadnych haseł. Zamiast tego zawierał makro, które infekowało komputer użytkownika.

Wirus zmodyfikował krytyczne pliki systemowe.

Według niektórych źródeł, wirusem tym zostało zainfekowanych 20% komputerów na całym świecie. Oczywiście mówimy tu o komputerach z systemem Windows.

Wirus Melissa nie tylko zrodził całe pokolenie naśladowców, ale także należy do kategorii pasożytów długowiecznych. Według ekspertów, kopie wirusa nadal krążą po Internecie i infekują komputery użytkowników. Ci, którzy nie są chętni do aktualizacji systemu Windows.

4Baza danych Sony Playstation

2011


Hack na Sony Playstation był jednym z najgłośniejszych wydarzeń ostatnich lat


W kwietniu 2011 r. grupa hakerów o pseudonimie Lulzsec włamała się do bazy danych Playstation firmy Sony, ujawniając dane kontaktowe, loginy i hasła 77 milionów graczy.

Przedstawiciele Sony szybko zapewnili, że nie doszło do kradzieży danych z kart kredytowych.

Skandal przybrał epickie rozmiary. Sony było zmuszone zawiesić na kilka dni swoją usługę gier, aby poprawić zabezpieczenia i załatać dziury.

Skala skandalu i straty wizerunkowe Sony nie zmniejszyły się nawet po tym, jak okazało się, że informacje wykradzione przez hakerów nie zostały sprzedane ani wykorzystane do wyrządzenia komukolwiek krzywdy.

Nawiasem mówiąc, serwery Sony zostały ponownie zhakowane w 2014 roku. Tym razem hakerzy byli zainteresowani działalnością filmową firmy. Wykradziono niewydane kopie filmów i wewnętrzną korespondencję producentów.

Atak ten powiązany jest z Koreą Północną. Rzekomo koreańscy hakerzy chcieli uniemożliwić Sony Pictures wypuszczenie filmu o zamachu na przywódcę ich kraju.

5Home Depot hack

2014 Latem

2014 roku hakerzy włamali się na serwery największego amerykańskiego detalisty Home Depot

.

Do włamania doszło dzięki luce w systemie operacyjnym Windows firmy Microsoft.

Na wieść o ataku na Home Depot, Microsoft wypuścił "łatkę", która miała załatać dziurę, ale było już za późno. Hakerzy byli w systemie już od jakiegoś czasu i wykradli dane z ponad 56 milionów kart płatniczych.

Trudno jest wyliczyć dokładne szkody spowodowane przez włamanie, ale ważnym faktem jest to, że jest to największa kradzież danych użytkowników w historii. A stało się to możliwe dzięki pojedynczej luce w systemie operacyjnym.

6Hakowanie eBay

2014Najpopularniejszy

na

świecie rynek internetowy eBay doznał poważnego ciosu w reputację latem 2014 roku, kiedy to w wyniku ataku hakerów wyciekły dane osobowe ponad 145 milionów użytkowników

.

Wyciek nie dotyczył jednak informacji finansowych, danych kart płatniczych itp.

Uszczerbek na reputacji firmy eBay był ogromny. Miliony kupujących online straciło swoje dane chronione hasłem. Włamanie było jednym z najbardziej publicznych ataków w historii internetu. A eBay nadal stara się zmyć swoją reputację firmy o "nieszczelnych" zabezpieczeniach cybernetycznych.

7Spamhaus: Największy atak DDOS w historii

2013W

marcu 2013 r. Spamhaus, serwis prowadzący czarną listę spamerów i hakerów, stał się celem najpotężniejszego ataku DDOS w historii Internetu

.

Atak DDOS to w zasadzie masowy zalew danych. Wykorzystując tysiące komputerów, czasem na całym świecie, hakerzy dosłownie zalewają i przeciążają systemy komputerowe.

W marcu 2013 r. ten szczególny atak DDOS był tak potężny, że spowolnił cały internet na całej planecie, a w niektórych częściach świata wyłączył go całkowicie na wiele godzin.

Przestępcy wykorzystali setki serwerów DNS do retransmisji sygnałów, wzmacniając efekt ataku i przesyłając do każdego serwera w sieci do 300 gigabitów na sekundę.

Atak był aktem odwetu, gdyż dzięki działalności Spamhausu istnieją czarne listy serwerów internetowych, z których wysyłane są niechciane maile na kolosalną skalę. Dostawcy usług internetowych na całym świecie mogą wykorzystać te listy do blokowania źródeł spamu i w ten sposób uwolnić swoich użytkowników od zalewu "nigeryjskich łańcuszków" i banalnych ofert typu "powiększ swój ołówek".

  • Przeczytaj także - Chroń się. Wszystko, co musisz wiedzieć o Petya.A
Subskrybuj codzienny biuletyn e-mailowy
Techno
Daily o
tym, jak technologia zmienia świat Subskrybuj codziennie o 17:00