Szybkie ładowanie smartfona: Wyjaśniono różne technologie

Prawie wszystkie nowoczesne smartfony i tablety posiadają funkcję szybkiego ładowania, która pomaga urządzeniom w ładowaniu się szybciej niż zwykłe stawki 5W lub 10W. Jednak nie wszystkie urządzenia korzystają z tej samej szybkiej prędkości ładowania lub technologii. W tym artykule wyjaśnimy różne rodzaje technologii szybkiego ładowania, jak one działają, i które telefony są kompatybilne z jakimi ładowarkami. Niektóre technologie szybkiego ładowania działają nawet z laptopami i smartwatchami.

Co to jest szybkie ładowanie w smartfonach, tabletach i laptopach?

Szybkie ładowanie dostarcza większą moc do smartfonów i tabletów. Ogólnie rzecz biorąc, port USB dostarcza 2,5W mocy, a szybkie ładowanie oferuje więcej niż 2,5W. Jednak w dzisiejszej terminologii szybkie ładowanie odnosi się zazwyczaj do mocy 15W lub wyższej.

Wcześniej, szybkie ładowanie było dostępne tylko na mid-range i high-end smartfonów i tabletów, ale nawet entry-level urządzenia mają szybkie ładowanie. Średniej i wysokiej klasy urządzenia te dni są kompatybilne z bardzo szybkich prędkości ładowania, zwykle 25W lub więcej. Niektóre smartfony są kompatybilne z tak wysoką mocą, jak 120W.

Jeśli chodzi o laptopy, szybkie ładowanie różni się znacznie w zależności od obudowy laptopa, procesora i wielkości baterii. Cienkie i lekkie laptopy mają zazwyczaj 30W do 45W ładowania, podczas gdy szybkie ładowanie osiąga 60W lub 90W. Większe laptopy do gier mają zwykle ładowanie 90 W, a szybsze ładowanie odnosi się zwykle do szybkości ładowania 120 W lub wyższej.

Lista popularnych technologii szybkiego ładowania: USB PD, Quick Charge, VOOC, Dart Charge, Flash Charge, & More

Istnieje całkiem sporo standardów szybkiego ładowania w tej chwili, ale najbardziej popularne z nich to USB IF's Power Delivery i Qualcomm's Quick Charge. Oto pełna lista standardów szybkiego ładowania:

  1. Qualcomm: Quick Charge (10W), Quick Charge 2.0 (18W), Quick Charge 3.0 (do 36W), Quick Charge 4.0 (do 100W), Quick Charge 4+ (do 100W), oraz Quick Charge 5 (ponad 100W)
  2. USB IF: USB Power Delivery (do 100W)
  3. OPPO: VOOC Charge (25W), SuperVOOC Charge (50W)
  4. OnePlus: Dash Charge (20W), Warp Charge (30W, 50W, 65W)
  5. Realme: SuperDart Flash Charge (50W)
  6. Vivo & iQOO: Flash Charge (33W), Super Flash Charge (do 120W)
  7. Samsung: Adaptive Fast Charge (15W/18W), Super Fast Charge (25W/45W)
  8. MediaTek: PumpExpress 2.0+ (15W), PumpExpress 3.0 (30W), PumpExpress 4.0 (25W)
  9. Huawei & Honor: SuperCharge (25W), SuperCharge 2.0 (40W)
  10. Motorola: TurboPower (15), TurboPower 30 (30W)

Qualcomm Quick Charge: Dostępne tylko w urządzeniach z procesorami Snapdragon

Kiedy nie było jeszcze standardu szybkiego ładowania, Qualcomm wymyślił w 2013 roku swój autorski Quick Charge. Odnosiło się ono do 10W (5 V i 2 ampery) mocy. W kolejnych latach Qualcomm wypuścił Quick Charge 2.0 (18W) w 2014 roku, Quick Charge 3.0 (do 36W) w 2016 roku, Quick Charge 4.0 (100W) w 2017 roku oraz Quick Charge 5 (ponad 100W) w 2020 roku. Jednak od czasu wprowadzenia standardu USB Power Delivery, który jest wolny od opłat licencyjnych, adopcja Quick Charge dość mocno spadła. Nie trzeba też dodawać, że Quick Charge jest dostępne tylko w urządzeniach wykorzystujących procesory Snapdragon firmy Qualcomm. Standardy Quick Charge 4.0 i Quick Charge 5 są kompatybilne z USB PD.

USB Power Delivery & PPS: Wolny od opłat standard szybkiego ładowania zyskuje na popularności

USB IF jest organem, który zarządza standardami USB, i stworzył USB Power Delivery jako wolny od opłat licencyjnych standard szybkiego ładowania, który działa w smartfonach, tabletach i laptopach. Moc wynosi co najmniej 15W, ale w laptopach sięga nawet 100W. PPS (Programmable Power Supply) jest częścią USB PD i jest wymagany przez produkty niektórych firm, takich jak Samsung.

Apple, Google, Microsoft, Samsung i inni wspierają standard szybkiego ładowania USB PD, a Google naciska na więcej marek smartfonów, aby wdrożyć USB PD w swoich smartfonach oprócz zastrzeżonych technologii opracowanych przez producentów OEM smartfonów. Na przykład OnePlus 9 obsługuje własny standard Warp Charge, jak również USB PD. W przyszłości należy spodziewać się wzrostu popularności USB PD, ponieważ jest ono wystarczająco wydajne i nie wymaga opłat licencyjnych.

OnePlus' Warp Charge & Realme's SuperDart Charge są oparte na OPPO's VOOC & SuperVOOC standardów

Technologie szybkiego ładowania OPPO, OnePlus i Realme są dość podobne do siebie. Zasadniczo, technologie te są opracowywane przez OPPO, a sub-marki firmy OnePlus i Realme przemianowały je na swoje własne. Stąd, gdy próbujesz naładować OnePlus z Realme's SuperDart ładowarki, działają one po prostu dobrze.

Jednak te standardy są niekompatybilne z USB PD i Quick Charge, co oznacza, że trzeba używać ładowarek dołączonych lub sprzedawanych przez OPPO, OnePlus, i Realme.

Vivo & iQOO używają Flash Charge i Super Flash Charge

Firma Vivo opracowała technologie 33W Flash Charge i 120W Super Flash Charge, które są również wykorzystywane przez jej markę iQOO. Technologie te nie są kompatybilne z USB PD, co oznacza, że musisz korzystać z dołączonej ładowarki lub kupić ładowarkę tylko od tych marek.

Technologie szybkiego ładowania Motoroli i Samsunga są oparte na standardach Qualcomm Quick Charge i USB PD

Technologia TurboPower firmy Motorola i Adaptive Fast Charge firmy Samsung są zgodne z Quick Charge 2.0. Z SuperFast Charge, Samsung przeniósł się na USB PD, więc jeśli chcesz szybko naładować smartfon lub tablet Samsunga z mocą 25W lub 45W, musisz mieć ładowarkę USB PD z kompatybilnością PPS. Motorola TurboPower 30 jest oparta na USB PD.

Która technologia szybkiego ładowania jest najlepsza?

Wszystkie standardy szybkiego ładowania są wystarczająco szybkie i dobre same w sobie, a wszystko sprowadza się do kompatybilności. W tej chwili USB PD okazuje się być najpopularniejszą technologią szybkiego ładowania, a dzięki naciskom ze strony Apple, Google, Samsunga i producentów komputerów, USB PD może stać się najbardziej pożądanym standardem szybkiego ładowania w przyszłości. Jest wystarczająco mocny (do 100W), aby naładować smartfon lub laptop w ciągu godziny lub tak. Podczas gdy Quick Charge jest jego najlepszym konkurentem, Qualcomm został wdrożenie zgodności USB PD do swojej technologii szybkiego ładowania.

Podczas gdy technologie szybkiego ładowania OPPO, OnePlus's, Realme's, i Vivo's są całkiem darn potężne, niekompatybilność z USB PD sprawia, że są one no-go dla urządzeń, które nie są wykonane przez te marki. Nowsze standardy MediaTek's PumpExpress są kompatybilne z Quick Charge 3.0 i USB PD. Możesz znaleźć listę 2021 najlepszych szybkich ładowarek w Indiach tutaj.