To jest jak nic, co kiedykolwiek widziałeś. Recenzja gamingowego notebooka ASUS ROG Zephyrus Duo

To jest jak nic, czego jeszcze nigdy nie widziałeś. Recenzja laptopa gamingowego ASUS ROG Zephyrus Duo

Maj 2, 07:20

ASUS ROG Zephyrus Duo - laptop z dwoma ekranami (Fot. ASUS)

Autor: Maxim Rokatanskiy

W zeszłym roku NV Techno pisało o nietypowym laptopie z dwoma ekranami ASUS ZenBook Duo. Ale Tajwańczycy nie przestają eksperymentować. Teraz w nasze ręce trafił wariant dla graczy takiego laptopa.

Krótko przypomnij, na czym polega koncepcja notebooka z dwoma ekranami, a następnie szybko przejdź do opisu wrażeń z praktycznego użytkowania.

Tak więc ASUS po raz pierwszy pokazał taki laptop na targach Computex w czerwcu 2019 roku (wtedy też NV

po raz pierwszy pisała o wrażeniach z ZenBook Duo).

Pomysł polegał, z grubsza rzecz biorąc, na przeniesieniu klawiatury i touchpada na przednią krawędź dolnej ścianki laptopa. W wolne miejsce wstawiano drugi ekran, a po otwarciu notebooka podnoszono go pod lekkim kątem. Efektem końcowym był notebook z dwoma ekranami. Na drugim ekranie można było umieścić dodatkowe okna aplikacji i inne narzędzia.

Na przykład, jeśli pracujesz z dokumentami na głównym ekranie, komunikatory mogą zostać przeniesione na drugi ekran. Scenariuszy może być wiele.

Główną wadą takiego scenariusza był kompromis w układzie klawiatury i mały, a do tego przesunięty na prawo touchpad.

Czytaj też: Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście. Recenzja gry Genesis Noir na

PCFormat ten przyjął się jednak na tyle, że ZenBook Duo doczekał się już trzeciej generacji. Niedawno światło dzienne ujrzał wariant dla graczy drugiej generacji, ROG Zephyrus Duo.

W tym artykule podsumujemy nasze wieloletnie doświadczenia z pierwszą generacją niecodziennego dwuekranowego laptopa dla graczy.

Tak więc, naszym bohaterem jest ROG Zephyrus Duo (

GX550LXS). Konfiguracja naszego okazu jest imponująca.

Do dyspozycji mamy 15,6-calowy matowy ekran z matrycą IPS o rozdzielczości 4K (3840×2160 punktów). W środku znajduje się procesor Intel Core i9-10980HK (2.4 - 5.3GHz), 32GB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności 1TB, dyskretna karta graficzna nVidia GeForce RTX 2080 Super Max-Q (

8GB), Wi-Fi 6. A cała ta wspaniałość waży 2,48 kg.

Koszt takiego laptopa w momencie premiery wynosił około 130 tysięcy UAH.

Teraz można go znaleźć nieco taniej, choć w tej kolejności cen już ma sens patrzeć na drugą generację z RTX 3080 kart graficznych.

Ale teraz to nie ma znaczenia

.

Celem tego artykułu nie jest opowiadanie o generacjach"sprzętu" dla graczy , ale przekazanie doświadczeń z używania nietypowego w formie notebooka z dwoma ekranami do gier i nie tylko.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące ROG Zephyrus Duo to.

Jak wygodnie jest używać tak nietypowego gadżetu? A konkretnie, czy drugi ekran jest naprawdę konieczny i przydatny?

Czy wygodnie jest używać klawiatury przesuniętej w dół? Czy mały touchpad przesunięty w prawo jest w ogóle użyteczny? Czy notebook z dwoma ekranami jest ciepły podczas grania w gry? I tak dalej.

Zaczynamy.

ASUS ROG Zephyrus Duo / Foto: ASUSASUS

ROG Zephyrus Duo - najżywsze wrażenia

1 Futurystyczny

Ma się wrażenie, że jest to niesamowity gadżet z przyszłości.

Nawet po zamknięciu nadal wygląda futurystycznie i krzykliwie.

Ale kiedy się go otworzy, całość wygląda epicko.

Drugi ekran, znajdujący się nad klawiaturą, jest podniesiony, aby: a) łatwiej było na niego patrzeć, gdy siedzi się przed notebookiem b) zapewniał lepszą cyrkulację powietrza chłodzącego wnętrze notebooka.

Oba ekrany mają rozdzielczość 4K, a drugi z nich jest ekranem dotykowym.

W przypadku Windows jest on postrzegany jako kolejny ekran w systemie. Oznacza to, że można na nim wyświetlić dowolne okno (

więcej na ten temat poniżej). Można tam ustawić własną tapetę, inną niż obraz na ekranie głównym.

ROG Zephyrus Duo radykalnie różni się od każdego innego laptopa na rynku (

nie licząc oczywiście siostrzanego ZenBooka Duo). To zupełnie inne doświadczenie wizualne. Czytaj też: Spacer po hitlerowskim bunkrze. Recenzja gry Paradise Lost ASUS ROG Zephyrus Duo PC / Fot. ASUS

2 Użyteczność

Ustaliliśmy więc, że ROG Zephyrus Duo wygląda patetycznie i futurystycznie.

Teraz porozmawiajmy o tym, jak to wygląda w prawdziwym życiu.

Po co więc drugi ekran?

Podczas normalnej pracy przy laptopie, możesz wyświetlać tam komunikatory, podczas gdy na głównym ekranie masz dokumenty lub pliki. Można tam również wrzucić odtwarzacz muzyki lub okno przeglądarki YouTube. Podczas pracy nie przełączaj się między oknami lub aplikacjami na głównym ekranie, ale po prostu przełączaj ścieżki na dodatkowym ekranie.

Projektanci mogliby teoretycznie przeciągnąć dodatkowe panele na drugi ekran, a na głównym ekranie widzieć obraz, z którym pracują.

W grach jest jednak o wiele zabawniej.

Autorska aplikacja Armoury Crate, która pozwala monitorować wszystkie ustawienia notebooka i zarządzać jego wydajnością, ładnie mieści się na drugim ekranie.

W każdym momencie gry możesz zobaczyć, jak szybko pracuje Twój procesor i karta graficzna, jaka jest ich temperatura, a także jak szybko pracują wentylatory.

Bardzo wyraźnie widać, które gry tylko lekko obciążają potężny sprzęt ROG Zephyrus Duo, a które potrafią wycisnąć z niego maksimum (

tak, tak, mam tu na myśli przede wszystkim Cyberpunk 2077).

Porozmawiajmy teraz o klawiaturze i touchpadzie.

Oto, co mogę powiedzieć po dłuższym użytkowaniu ROG Zephyrus Duo

.

Klawiatura jest całkiem do przyjęcia, łatwo się przyzwyczaić, zwłaszcza, że problemy mogą być tylko z powodu jej przesunięcia w dół. Rozmiar klawiszy i "kopnięcie" jest tutaj takie samo jak w innych nowoczesnych laptopach ASUS-a.

Oczywiście, jeśli pracujesz z tekstami przez wiele godzin, nie jest to najwygodniejsza opcja. Jest to jednak laptop do gier, więc problem ten nie jest znaczący.

Teraz o touchpadzie. To naprawdę nie jest zbyt poręczne. Jeśli pracujesz tylko na systemie lub z tekstem, jego umieszczenie również staje się kwestią przyzwyczajenia.

Jednak gdy tylko zaczynasz wykonywać bardziej skomplikowane zadania, które wymagają bardziej aktywnegowykorzystania

i wysokiej precyzji, zaczynają się problemy.

Touchpad jest tak umiejscowiony, że nie jest wygodny w użyciu przez dłuższy czas. A rozmiar nie oznacza dużego komfortu. Właściwie obecność specjalnej funkcji Asusa, gdy klawiatura numeryczna może być umieszczona na touchpadzie, podpowiada najprostsze rozwiązanie. Lepiej zmienić touchpad w jednostkę cyfrową. I używaj zewnętrznej myszy.

Prawdę mówiąc, nie widzę w tym wszystkim wielkiego problemu. Gracze częściej korzystają z myszy do gier w przypadku notebooków do gier. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że podczas korzystania z ROG Zephyrus Duo będziesz używać jakiejś "

dorosłej" myszy do gier. Czytaj też: Nie DOOM, ale da się zrobić. Recenzja gry Outriders ASUS ROG Zephyrus Duo PC / Fot. ASUS

3 Problem z ekranem

Nie, nie mówię znowu o drugim ekranie.

Mówię tu o głównym 15,6-calowym ekranie, który w testowanej konfiguracji ma rozdzielczość 4K, ale odświeżanie 60 Hz.

Druga wersja ROG Zephyrus Duo posiadała ekran o częstotliwości odświeżania aż 300Hz. Jednak jego rozdzielczość to tylko Full HD.

Wielu powiedziałoby, że drugi wariant jest wymiernie lepszy od pierwszego, a więc pierwszy nie ma sensu. Ale to nie jest do końca prawda. Ja, na przykład, z przyjemnością gram w Forza Horizon 4, która działa płynnie w 4K na ROG Zephyrus Duo. Większość innych współczesnych gier też tak robi. Zwłaszcza jeśli włączysz tryb Turbo w aplikacji Armoury Crate.

I tak, widzę różnicę w rozdzielczości i szczegółowości. I to mi się podoba. Wolałbym poświęcić częstotliwość odświeżania niż rozdzielczość.

I tu uwaga poboczna - ROG Zephyrus Duo drugiej generacji ma 4K dostępne już od 120Hz, więc jak to mówią w Ameryce, problem rozwiązany.

ASUS ROG Zephyrus Duo / Foto: ASUS

4 Chłodzenie

Biorąc pod uwagę Core i9 i RTX 2080 (

choć w lżejszej wersji) każdy posiadacz ROG Zephyrus Duo będzie chciał uruchomić wszystkie gry na "maksimum".

Co z chłodzeniem i hałasem?

Właściwie, to wcale nie jest źle.

Po włączeniu trybu najbardziej wydajnego i uruchomieniu ciężkiej gry, na przykład tego samego Cyberpunka 2077, laptop wchodzi na poziom temperatury roboczej (

czyli około 80-85 stopni dla procesora) i dość spokojnie utrzymuje ten poziom przez kilka godzin gry.

W granicach rozsądku, obszary obudowy, których najczęściej się dotyka, nagrzewają się. Chodzi mi o blokadę klawiatury itp.

W obszarze drugiego ekranu, po bokach i za nim, wyczuwalne jest dość dużo ciepła, ale trudno sobie wyobrazić sytuację, w której trzeba by tam dotykać laptopa.

Musisz jednak zrozumieć, że ROG Zephyrus Duo nie może "

trzymać się na kolanach", ponieważ dolna część obudowy również dość mocno się nagrzewa.

Nieco gorzej jest z hałasem. W tym samym Cyberpunk 2077 (

przepraszam, naprawdę utknąłem w tej wspaniałej grze) laptop brzęczy tak bardzo, że bez słuchawek nie da się dobrze grać.

48-49 dBA nie jest oczywiście aż tak bardzo krytycznym poziomem hałasu, ale dość pewnie "zagłusza" różne gamingowe dźwięki.

Z drugiej strony mogę Ci powiedzieć, że wiele tańszych laptopów z prostszym sprzętem brzmi dokładnie tak samo (

nie pozwalając na granie w gry w Full HD z ustawieniami ultra). Nie powiedziałbym więc, że hałas jest jakąś wielką wadą ROG Zephyrus Duo.

Jeśli chodzi o wydajność, laptop jest głośny w przyzwoitych granicach.

ASUS ROG Zephyrus Duo / Foto: ASUS

5 Autonomia

Nikt nie oczekuje, że laptop dla gracza będzie czynił cuda w kwestii czasu pracy na baterii.

ROG Zephyrus Duo wytrzymuje około 3-4 godzin w trybie maszyny biurowej lub oglądania YouTube. Liczba ta nie jest fatalna, ale jak to się mówi, jest do utrzymania.

Jeśli wyłączysz Wi-Fi, ustawisz jasność na minimum i będziesz oglądać filmy w odtwarzaczu VLC (

typowy scenariusz dla samolotu lub pociągu), ROG Zephyrus Duo wytrzyma do 5 godzin.

Ciężkich gier bez ładowania najlepiej oczywiście nie uruchamiać.

Przy okazji, ROG Zephyrus Duo może być ładowany nie tylko za pomocą gigantycznego zasilacza (

230W) i ładowarki z autorskim złączem, ale również przez Type-C. Co prawda, takie ładowanie jest wielokrotnie wolniejsze. A wydajność procesora i dyskretnej karty graficznej jest ograniczona przy takim ładowaniu. Werdykt HB 9/ 10ROG

Zephyrus Duo

to jeden z

najciekawszych laptopów gamingowych. Jego wysoka cena jest uzasadniona raczej nietypową obudową niż potężnym sprzętem. Dla notebooka drugi ekran nie stanowi aż tak dużej różnicy, ale dla graczy ta "sztuczka" może się przydać.

Czytaj także:
  • Rozwal sobie głowę. Recenzja fantastycznie pięknej gry logicznej Maquette
  • Jak to jest być Czyngis Chanem. Stronghold: Warlords przegląd
  • Nerwowo palą się Wiedźmin 3 i Cyberpunk 2077. Recenzja Disco Elysium: The Final Cut
Subskrybuj codzienny biuletyn e-mailowy
Techno Codzienny biuletyn o tym, jak technologia zmienia świat Subskrybuj codziennie o 17:00