Apokalipsa w sieci. 7 największych ataków hakerskich w historii

Apokalipsa w sieci. 7 największych ataków hakerskich w historii

28 czerwca 2017, 07:02 Ten materiał możesz przeczytać również w języku rosyjskim Autor: Anton Khodorenko Cyberatak na Ukrainę z 27 czerwca zyskał napoleońską rozmaitość. NV może dać wyobrażenie o wysokościach, jakie hakerzy osiągnęli wcześniej w krótkiej, ale burzliwej historii rozwoju technologii informacyjnych

. Podczas gdy komputery były używane głównie przez wojskowych i naukowców, hakerstwo było skierowane przeciwko nim. Jednak z biegiem lat komputeryzacja osiągnęła taką skalę, że ataki hakerów mogą bezpośrednio lub pośrednio dotknąć duży procent populacji.

Dziś trudno znaleźć osobę, która nie posiada karty bankowej lub nie korzysta z usług nowoczesnych technologii.

Po ataku wirusa Petya.A, który miał miejsce 27 czerwca, NV wybrała 7 najgorszych ataków hakerskich w historii.

1 Atak na Ashley Madison

2015 Jeden z

najbardziej epickich skandali w historii internetu

.

Ashley Madison, kanadyjski internetowy serwis randkowy skupiający się na osobach, które były w związkach, został uruchomiony w 2002 roku z hasłem: "Życie jest krótkie. Mieć romans na boku".

Do 2015 roku serwis miał ponad 40 milionów użytkowników na całym świecie.

Grupa hakerów o nazwie The Impact Team włamała się na serwery Ashley Madison i wykradła dane osobowe jej użytkowników. Niedługo potem dane o użytkownikach zaczęły "wyciekać" na różne strony i fora internetowe.

Trudno jest obliczyć liczbę odłączeń spowodowanych tymi przepływami. Co ważniejsze, w niektórych przypadkach ludzie zakończyli życie samobójstwem, po tym jak dane o ich kontach i listingach stały się publiczne. Takich przypadków było co najmniej kilkanaście.

2 Stuxnet hoback

2010


Kilka lat temu Zahidowi udało się powstrzymać irański program jądrowy za pomocą wirusa komputerowego Stuxnet.


Słynny wirus został zidentyfikowany w 2010 roku. Został on wykorzystany do unieszkodliwienia irańskiego programu nuklearnego. Ten sam program, którego nieprzejednany Iran odmówił spalenia, mimo wszelkich prób i gróźb ze strony świata.

Według niektórych amerykańskich mediów, Stuxnet został opracowany wspólnie przez służby wywiadowcze USA i Izraela.

Wspólnie przetestowali go w centrum danych we wschodniej części kraju, a następnie umieścili w sieci komputerowej używanej przez irańskich naukowców biorących udział w irańskim programie nuklearnym.

"Khrobak przejął kontrolę nad dwiema trzecimi wirówek używanych do eksperymentów z uranem i dokonał drobnych korekt w ich działaniu. Dlatego Irańczycy nie byli od razu podejrzliwi. Zamiast tego, zostali sprowadzeni na manowce i uwierzyli, że ich badania zmierzają w złym kierunku.

W 2011 r., gdy historia nabrała tempa, sekretarz stanu USA Hillary Clinton oświadczyła, że atak hakerów cofnął irański program jądrowy o co najmniej kilka lat.

3 Wirus Melissa

1999 rok

Na początku 1999 roku David Smith, projektant oprogramowania z New Jersey, wypuścił do Internetu wirusa, który był w stanie przeniknąć do komputerów z systemem Windows.

Wirus był ukryty jako plik Microsoft Word z elektronicznym powiadomieniem "Ważna wiadomość od ...".

Fakt, że w załączniku znajdował się plik tekstowy zawierający rzekomo hasła do płatnych stron pornograficznych, dodawał wirusowi szczególnego uroku. Wynik okazał się sukcesem.

Po kliknięciu przez użytkownika na depozyt, Melissa stała się aktywna i poinstruowała komputer, aby zebrał się jako masowa dystrybucja dla pierwszych pięćdziesięciu kontaktów.

Odbiorcy aktywnie otworzyli plik. Nie posiadał jednak żadnych haseł. Zamiast tego umieszczano tam makro, które infekowało komputer odbiorcy.

Wirus zmodyfikował krytyczne pliki systemowe.

Według doniesień, wirusem zainfekowanych zostało 20% komputerów na całym świecie. Oczywiście w grę wchodzą komputery z systemem Windows.

Wirus Melissa nie tylko zrodził całe pokolenie przestępców, ale również posiada długo żyjącą populację pasożytów. Według naukowców, kopie wirusa wciąż krążą po Internecie i infekują komputery użytkowników. Ci, którzy nie lubią aktualizować systemu Windows.

4 Baza danych Sony Playstation

2011 rok


Upadek Sony Playstation stał się jednym z najbardziej znaczących wydarzeń ostatnich lat


W marcu 2011 r. grupa hakerów o nazwie Lulzsec skompromitowała bazę danych Playstation firmy Sony, udostępniając publicznie informacje kontaktowe, loginy i hasła 77 milionów graczy.

Przedstawiciele Sony pospieszyli z zapewnieniem, że dane z kart kredytowych nie zostały skradzione.

Skandal stał się wybuchowy. Sony było zmuszone zawiesić swój serwer gier na kilka dni, aby poprawić system zabezpieczeń i załatać dziury.

Skala skandalu i utraty reputacji przez Sony nie zmieniła się nawet po tym, jak okazało się, że informacje odkryte przez hakerów nie zostały sprzedane ani wykorzystane z korzyścią dla kogokolwiek.

Co więcej, w 2014 roku serwery Sony zostały ponownie skompromitowane. Tym razem hakerzy wzięli na celownik działalność filmową firmy. Kradziono niewidziane kopie filmów, wewnętrzne listy producentów.

Atak ten powiązany był z Koreą Północną. Niektórzy koreańscy hakerzy chcieli uniemożliwić Sony Pictures wydanie filmu o rozprawieniu się z przywódcą ich kraju.

5 Plaga Home Depot

2014W lutym

2014 roku

hakerzy włamali się na serwery dużej amerykańskiej sieci handlowej Home Depot

.

Atak został przeprowadzony z powodu luki w systemie operacyjnym Microsoft Windows.

Na wieść o ataku na Home Depot, Microsoft wypuścił "łatkę", która zamknęła drzwi, ale było już za późno. Hakerzy byli w systemie już od jakiegoś czasu i wykradli dane z ponad 56 milionów kart płatniczych.

Dokładny koszt ataku hakerów jest trudny do oszacowania, ale ważnym faktem jest to, że była to największa kradzież danych, jaką kiedykolwiek odnotowano w historii. A stało się to możliwe dzięki pojedynczej wariacji systemu operacyjnego.

6 Zło eBay'a

2014Najpopularniejszy na

świecie rynek internetowy, eBay, doznał poważnego ciosu w reputację latem 2014 roku, kiedy to w wyniku ataku hakerów utracone zostały dane osobowe ponad 145 milionów użytkowników

.

Atak nie dotknął jednak informacji finansowych, danych kart płatniczych itp.

Uszczerbek na reputacji firmy eBay był ogromny. Miliony kupujących online straciło swoje dane chronione hasłem. Ten atak hakerów był jednym z najbardziej niszczycielskich w historii Internetu. A eBay nadal stara się budować swoją reputację jako firma z "bezwzględnym" hakerem.

7 Spamhaus: Największy atak DDOS w historii

2013

W

lutym 2013 r. serwer Spamhaus, który prowadzi czarną listę spamerów i hakerów, stał się obiektem najpotężniejszego ataku DDOS w historii Internetu

.

Atak DDOS to w istocie masowe naruszenie danych. Wykorzystując czasami tysiące komputerów na całym świecie, hakerzy dosłownie zalewają i przeciążają systemy komputerowe.

W lutym 2013 r. specyficzny atak DDOS był tak rozległy, że sparaliżował cały Internet na całej planecie, a także całkowicie wyłączył go w niektórych częściach świata na cały rok.

Sprawcy wykorzystali setki serwerów DNS do retransmisji sygnałów, wzmacniając efekt ataku i dostarczając do 300 gigabitów na sekundę na każdy serwer w sieci.

Atak był aktem odwetu, gdyż działania Spamhausu zaowocowały powstaniem czarnych list serwerów internetowych, z których prowadzono nieuczciwą działalność na kolosalną skalę. Dostawcy usług internetowych na całym świecie mogą używać tych list do blokowania źródeł spamu, tym samym utrzymując swoich użytkowników z dala od fali "powiększ swój ołówek" "nigeryjskich list szczęścia" i wartościowych ofert.

  • Czytaj także - Daj się porwać. Wszystko, co musisz wiedzieć o wirusie Petya.A
Subskrybuj nasz codzienny biuletyn e-mail
Technologia Cotygodniowe aktualizacje na temat tego, jak technologia zmienia świat Subskrybuj codziennie o 17:00