Jak bardzo jesteś oszczędny?

Zdjęcie autorstwa Roberta LinderaWielu ludzi myśli, że są oszczędni, ponieważ wycinają kupony, używają kart nagradzających klientów i często kupują produkty na wyprzedażach. Wszyscy powinniśmy być dumni, gdy robimy takie rzeczy. Ale - czy oszczędne życie nie jest stylem życia?

Rozwiąż poniższy quiz, aby sprawdzić, jak oszczędny jesteś naprawdę. Odpowiedz Tak lub Nie.
 1. Podczas rutynowych zakupów często kupuję zabawki dla moich dzieci.
 2. Oszczędzam pieniądze na dłuższą metę, gromadząc zapasy produktów, które znajduję na wyprzedażach.
 3. Kupowanie hurtem jest zawsze tańsze. W końcu "im więcej kupujesz, tym więcej oszczędzasz".
 4. Jazda nowszym samochodem jest dla mnie ważna. Zazwyczaj kupuję nowy pojazd co cztery do pięciu lat.
 5. Jestem o wiele szczęśliwszy, kiedy mam więcej pieniędzy do wydania.
 6. Co miesiąc spłacam karty kredytowe.
 7. Nie jest wielkim problemem wydawanie większej ilości pieniędzy podczas wakacji.
 8. Gdybym dziś stracił pracę, wystarczyłoby mi pieniędzy na pokrycie kosztów utrzymania przez sześć miesięcy lub dłużej.
 9. Co tydzień wydaję kilka dolarów grając na loterii.
 10. Oszczędzam pieniądze, kupując rzeczy, które są na wyprzedaży.


Mam nadzieję, że zgodziłeś się tylko z twierdzeniami 6 i 8. Jeśli tak - gratuluję! Wygląda na to, że panujesz nad swoimi wydatkami.

 1. Nie. Nadmierne wydawanie pieniędzy na swoje dzieci nie jest dobre ani dla nich, ani dla Ciebie. Ważne jest, aby nauczyć swoje dzieci wartości pieniądza. I niech wiedzą, że nie kupujesz rzeczy dla kaprysu. Przeznacz swoje dolary na lepszy użytek - wpłać je do swojego 401K.
 2. Nie. Podstawowe produkty, takie jak pasta do zębów, chusteczki higieniczne i detergenty do prania są zawsze na wyprzedaży. Trzymaj się rzeczy z listy zakupów. W końcu, czy naprawdę masz miejsce do przechowywania lub potrzebujesz rocznego zapasu ręczników papierowych? Lepszym miejscem na "wydanie" tych pieniędzy jest Twój fundusz awaryjny.
 3. Nie. Może Ci się wydawać, że rodzinna paczka chusteczek kosztuje mniej niż cztery lub pięć pojedynczych pudełek. Nie zawsze jest to prawdą. Porównaj cenę jednostkową pakietu z ceną pojedynczych pudełek.
 4. Nie. Większość pojazdów jest zaprojektowana tak, aby wytrzymać znacznie ponad 200 000 mil. Kupno nowego samochodu to ogromna strata pieniędzy, chyba że jesteś typem kierowcy, który jeździ samochodem, dopóki nie rozpadnie się w pył. Rezerwa Federalna podaje, że w 2009 roku przeciętny kredyt samochodowy wynosił ponad 30 000 dolarów. I 91% tej kwoty zostało sfinansowane!
 5. Nie. Posiadanie większej ilości pieniędzy do wydania nie powinno być twoim celem. Lepszym celem jest mieć więcej pieniędzy do oszczędzania.
 6. Tak. Dług na karcie kredytowej jest poważnym problemem. A większość ludzi, którzy je mają, utrzymuje miesięczne saldo. Przy stopach procentowych oscylujących wokół 14,5%, możesz mieć trudności z doprowadzeniem salda do zera - zwłaszcza, jeśli płacisz minimalną kwotę należną. Oto przydatny kalkulator, dzięki uprzejmości Rezerwy Federalnej, który pomoże oszacować, jak długo potrwa spłata zadłużenia na karcie kredytowej.
 7. Nie. Idealnie byłoby, gdybyś co miesiąc wydawał taką samą kwotę. Przepychanie się na święta i inne specjalne okazje prowadzi tylko do zwiększenia długu.
 8. Tak. Potrzebujesz funduszu awaryjnego. Kwestią sporną jest jego wysokość. I to, czy jesteś obciążony długiem, czy nie. Wymyśl plan oszczędzania, który ma dla Ciebie sens. Czy nie czułbyś się bezpieczniej wiedząc, że Twoja rodzina może przetrwać wiele miesięcy bez Twojego dochodu, ponieważ planowałeś z wyprzedzeniem?
 9. Nie. Nawet jeśli raz w tygodniu wydajesz kilka dolarów na firmowy basen, to i tak wyrzucasz ciężko zarobione pieniądze w błoto. Przy pięciu dolarach za sztukę, to jest 125 dolarów rocznie. Pomyśl, o ile lepiej byłoby, gdybyś miał te pieniądze odłożone w funduszu na studia swojego dziecka.
 10. Nie. Jedynym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest nie wydawanie ich w pierwszej kolejności! Sklepy mają wyprzedaże, więc będziesz wydawać pieniądze. Nie marnuj ich, kupując rzeczy, których nie potrzebujesz.

Lekcje

Wszyscy powinniśmy zwrócić uwagę na oszczędne nawyki niektórych światowych miliarderów. Czy wiesz, że zmarły Sam Walton (założyciel Wal-Martu) jeździł starym pickupem? A Warren Buffet, (najbogatszy człowiek świata w 2008 roku) cóż... nadal mieszka w domu, który kupił za 31 000 dolarów w 1958 roku!

Można znaleźć sposoby, aby wyciąć niepoważne wydatki - zwłaszcza w tych trudnych czasach. Dobrym miejscem do rozpoczęcia jest z budżetu. Mint.com i Money Strands to dwa dobre narzędzia do zarządzania pieniędzmi, które sprawiają, że budżetowanie staje się niemal zabawą. A najlepsze w nich jest to, że są za darmo!