Unikaj oszustw typu Secret Shopper

Obecna sytuacja gospodarcza i zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych stworzył niesamowite tempo wzrostu dla jednego biznesu internetowego ... . Oszustwa internetowe. Teraz, zanim zaczniesz myśleć, że nie ma możliwości, aby kiedykolwiek stać się ofiarą oszustwa, czytaj dalej.

Jednym z najczęstszych oszustw internetowych dzisiaj jest Secret Shopper lub Mystery Shopper Scam. Ludzie operujący tymi oszustwami znajdą swoje ofiary na podstawie życiorysów zamieszczonych online na legalnych stronach internetowych z ogłoszeniami i ofertami pracy. Czasami oszustwo będzie nawet umieścić ogłoszenie, że szukają Secret Shopper w Twojej okolicy i czekać na kontakt z nimi.

Istnieją legalne firmy Secret Shopper tam, ale trzeba wiedzieć, czego szukać, aby chronić siebie. Jednym z doskonałych źródeł informacji o legalnych zadaniach Secret Shopper jest MysteryShop.org.

W typowym oszustwie typu Secret Shopper, ofiara zostanie poinformowana, że została zatrudniona jako Secret Shopper i otrzyma czek gotówkowy lub przekaz pieniężny do spieniężenia w celu wykorzystania w swoich zadaniach. Jednym z zadań będzie sprawdzenie usług w jednym z oddziałów Western Union lub Money Gram. Ofiary otrzymują nazwisko i adres osoby kontaktowej, na którą mają przelać pieniądze z czeku, który został im wysłany, oraz polecenie wypełnienia formularza oceny otrzymanej usługi i przesłania go e-mailem lub faksem do firmy, dla której pracują.

Wszystko wydaje się być w porządku, a niektóre ofiary mogą nawet wykonać kilka "zadań" zanim okaże się, że czek jest fałszywy. Przeciętnie, zajmuje to około 10 dni roboczych, aby bank zorientował się, że czek jest fałszywy, ale widzieliśmy przypadki, w których trwało to ponad 6 miesięcy. Kiedy bank zorientuje się, że czek jest fałszywy, skontaktuje się z Tobą żądając zwrotu pieniędzy i potrąci pełną kwotę czeku z Twojego konta bankowego. To czasami pozostawia ofiary z ujemnym stanem konta bankowego.

Wiele osób powiedziało mi, że nie przekazałoby pieniędzy, dopóki bank nie powiedziałby im, że czek jest "czysty", "dobry" lub "sprawdzony", ale te słowa nie zawsze gwarantują twoje bezpieczeństwo. Często, w przypadku czeków kasjerskich, bank poinformuje Cię, że czek jest "czysty" w ciągu 24 godzin, ale może on później wrócić jako fałszywy, a Ty zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności. Co gorsza, niektóre ofiary tych oszustw zostały aresztowane po tym jak bank oskarżył je o próbę wyłudzenia pieniędzy z banku.

Niektóre z oznak ostrzegawczych oszustwa typu Secret Shopper lub Mystery Shopper obejmują:

  • Zatrudniają cię lub oferują ci pracę, zanim jeszcze z nimi porozmawiasz, a nie ma procesu wywiadu.
  • Mówią, że są one z konkretnej firmy Secret Shopper, ale są one przy użyciu adresu e-mail nie firmy.
  • Numer kierunkowy na numer telefonu, który podają nie zgadza się z tym, gdzie twierdzą, że firma jest zlokalizowana.
  • Otrzymujesz czek lub przekaz pieniężny i instrukcję, aby użyć tych funduszy do wykonania swoich zadań.
  • Jednym z Twoich zadań jest ocena usługi przekazu pieniężnego, takiej jak Western Union. Sprawdziliśmy w Western Union, ale nie korzystają oni z usług Secret Shoppers w swoich regularnych praktykach biznesowych.

Shawn Mosch jest ofiarą oszustwa, która wraz ze swoim mężem Jeffem pracuje nad edukacją ludzi w zakresie oszustw internetowych. Po osobistym doświadczeniu z fałszywym czekiem gotówkowym w 2002 roku, Shawn spędziła niezliczone godziny na poszukiwaniu zasobów i wsparcia dla ofiar tych oszustw. Brak informacji i zasobów dostępnych w tamtym czasie był czynnikiem motywującym do uruchomienia ich strony internetowej, ScamVictimsUnited.com, w 2003 roku.