Jak to się łączy: wszystko o ciepłej dzianinie

Jak to się łączy: wszystko o ciepłej dzianinie


Opowiadania / 04.10.2017r.

Szew na twarzy, flagellum, arabeski... Jeśli nie dziergasz na drutach przy użyciu igieł do robótek ręcznych, prawdopodobnie nie spotkałeś się z tymi nazwami. Ale nigdy nie jest za późno, aby poszerzyć swoje horyzonty! Zebraliśmy wszystkie niejasne terminy w jednym słowniku i zilustrowaliśmy je tak, abyś mógł przyćmić innych nie tylko stylowym strojem, ale także swoją erudycją.

Sieć rybacka (wzór ażurowy) to wzór utworzony przez specjalne rozmieszczenie małych dziurek.

Aran (aran knitting) to misterny wzór z przeplatanymi warkoczami. Dziewiarstwo Aran pochodzi z Irlandii, ale nie jest nazywane irlandzkim dziewiarstwem, aby uniknąć pomyłek z irlandzką koronką szydełkową. Ten styl dziania wywodzi się z Wysp Aran, wymyślony przez mieszkańców, których tradycyjnym rzemiosłem było rybołówstwo. Aran był używany do ozdabiania swetrów dzianych przez rybaków, dlatego też można spotkać się z nazwą "sweter rybaka", odnoszącą się do swetra bogato zdobionego wzorem.

Żakard (dzianina żakardowa) to wielobarwna dzianina z powtarzającym się wzorem. Pierwotnie słowo "żakard" odnosiło się do tkanin o skomplikowanych, wielobarwnych wzorach i pochodziło od nazwiska twórcy krosna, na którym wykonywano ten rodzaj tkania. Zostało ono później zapożyczone przez analogię ze świata dziewiarskiego.

Warkocze (plecionki) to element dzianiny Aran, wytłaczany wzór utworzony za pomocą skrzyżowanych pętli. Aby być dość wybrednym, możemy rozróżnić warkocze i plecionki w następujący sposób: warkocze są przeplotem dwóch pasków, plecionki są trzy lub więcej.

Perłowy wzór powstaje poprzez naprzemienne wykonywanie ściegów z przodu i z tyłu. Wzór ma charakterystyczny "motyw perłowy".

Backsplash jest odwrotnością backsplashu.

Satyna przednia (dzianina pończosznicza) jest tkaniną o "gładkiej" powierzchni. Przednie rzędy wzoru są zszywane ściegiem przednim, a tylne ściegiem tylnym. Nietrudno się domyślić, dlaczego ten wzór nazywany jest ściegiem pończoszniczym: w dawnych czasach pończochy dziergano właśnie w tej technice.

Wzór patentowy to wypukły, puszysty wzór. Jest bardziej elastyczna i bardziej puszysta niż tradycyjne dzianiny, dzięki specjalnej technice.

Dzianina szalowa jest splotem prostym z naprzemiennymi rzędami gładkich "łusek". Wszystkie rzędy dziergane są pojedynczym ściegiem.

Pofalowane wzory to wszelkie geometryczne, kwiatowe lub abstrakcyjne motywy, które "wystają" ponad powierzchnię tkaniny.

Wzór skandynawski (norweski) - odmiana wzoru żakardowego, charakteryzująca się wykorzystaniem motywów nordyckich: gwiazdek, reniferów, płatków śniegu... Pierwotnie norweskie wzory były czarno-białe, ponieważ były dziergane z niebarwionych przędz, dopiero z czasem i rozwojem technologii zaczęły pojawiać się inne kolory w skandynawskiej technice.

Plastry miodu to obszerne wzory, które przypominają plastry pszczół.

Tagi: #dzianina NAPISZ KOMENTARZ

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Polityka w zakresie komentarzy

Recenzje i pytania będą zamieszczane po sprawdzeniu przez moderatora. Publikacja może być opóźniona. Publikacja może się opóźnić ze względu na pewne uwagi, które muszą zostać sprawdzone i wyjaśnione. Moderator zastrzega sobie prawo do niepublikowania poniższych recenzji:

  • te, które nie odpowiadają ocenie gwiazdkowej;
  • które nie mają sensu, one-linery;
  • uwłaczają godności sklepu internetowego, jego pracowników i klientów;
  • Powtarzające się pytania i powielanie wcześniej zamieszczonych recenzji.
Dziękujemy za wyrozumiałość!