Najczęstsze błędy lustrzanek cyfrowych i ich rozwiązania

Ten szybki przewodnik do rozwiązywania problemów z aparatem pomoże Ci zrozumieć, co zrobić, jeśli DSLR nie działa już w ten sam sposób, jak kiedyś lub jeśli wyświetla kody błędów.


Niektóre z najczęstszych problemów z DSLR i aparatów cyfrowych obejmują...


Plamy na zdjęciach

Jeśli na Twoich zdjęciach pojawiają się skazy i plamki, to prawdopodobnie jest to spowodowane zakurzonym obiektywem lub sensorem. Aby sobie z tym poradzić, możesz wyczyścić obiektyw za pomocą dmuchawy lub ściereczki z mikrofibry. Jeśli nadal widać kurz na obiektywie lustrzanki cyfrowej, konieczne może być użycie akcesorium do czyszczenia obiektywu, takiego jak LensPen, łatwo dostępnego na Amazon India za Rs 399.

Ostrożnie: Nigdy nie używaj brudnej szmatki do czyszczenia obiektywu, a jeśli używasz szmatki lub LensPen, bądź bardzo delikatny - nie wywieraj zbyt dużego nacisku. Używanie brudnej szmatki lub wywieranie zbyt dużego nacisku może spowodować uszkodzenie obiektywu.

W rzadkich przypadkach kurz może znajdować się na matrycy. Jest to bardziej prawdopodobne w przypadku używania aparatu w bardzo zakurzonym otoczeniu lub zmiany obiektywu podczas fotografowania w plenerze. Niektóre strony Aparaty DSLR posiadają również funkcję automatycznego czyszczenia matrycy, która wykorzystuje wibracje ultradźwiękowe do usuwania kurzu.

Nawet wtedy, w niektórych przypadkach, może być konieczne użycie dmuchawy powietrza do czyszczenia czujnika. Unikaj używania ściereczki z mikrofibry na czujniku aparatu. Zamiast tego używaj zapieczętowanych, jednorazowych chusteczek do czyszczenia czujnika aparatu i wyrzuć je po jednym użyciu.

Białe kropki na zdjęciach

Czasami może się okazać, że na zdjęciach, które zostały zrobione późno w nocy, pojawiają się małe białe kropki. Jest to bardzo rzadkie i zwykle zdarza się tylko wtedy, gdy fotografujesz z długim czasem naświetlania (fotografowanie z długim czasem naświetlania polega na stosowaniu znacznie dłuższego czasu otwarcia migawki. Jest to zwykle stosowana technika w celu uzyskania określonego efektu). Te białe kropki są spowodowane szumem sensora spowodowanym nagromadzeniem się ciepła.

Nie ma się czym martwić, gdyż kropki te znikają po ochłodzeniu się sensora. Dobrym pomysłem jest zapewnienie aparatowi przerwy między sesjami zdjęciowymi, zwłaszcza jeśli temperatury otoczenia są bardzo wysokie.

Pleśń na obiektywie

W wilgotnym klimacie na obiektywach aparatów może pojawić się pleśń i grzyb, które są spowodowane wilgocią uwięzioną wewnątrz lub na powierzchni aparatu. Często objawia się to jako cienka, mętna, biała sieć. Jeśli zauważasz to coraz częściej, najlepiej unikaj używania aparatu w wyjątkowo wilgotne dni i trzymaj go z dala od wilgoci.

Jeśli musisz używać aparatu w warunkach wysokiej wilgotności, upewnij się, że później przechowujesz aparat w chłodnym, suchym miejscu. Nie zalecamy czyszczenia tego na własną rękę i zamiast tego skorzystaj z pomocy eksperta, ponieważ w zależności od tego, jak poważny jest problem, może być konieczny demontaż całego obiektywu.

Kolory na Twoich zdjęciach wydają się bardzo niedokładne

Czy kolory na Twoich zdjęciach wydają się bardzo niedokładne? Być może kolory wydają się lekko niebieskie lub "zimne", albo występuje nieprzyjemny pomarańczowy lub magenta cast. Nie przejmuj się, gdyż nie jest to błąd: być może po prostu wybrałeś niewłaściwy Balans bieli (balans bieli jest używany do dostosowania kolorów do koloru źródła światła, tak aby białe obiekty wydawały się białe).

Możesz zmienić tę opcję na auto i pozwolić aparatowi decydować samodzielnie - nowoczesne lustrzanki cyfrowe i aparaty kompaktowe doskonale radzą sobie z automatycznym ustawianiem balansu bieli.

Filtr obiektywu zaciął się i nie można go wyjąć

Filtry obiektywu mogą poprawić jakość fotografii, ale jeśli pozostawisz je założone, możesz później wrócić do aparatu i odkryć, że filtr utknął. Nie używaj siły, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia obiektywu. Najpierw spróbuj delikatnie postukać w filtr na całym jego obwodzie. W większości przypadków powinno to pomóc uwolnić zakleszczony filtr. Jeśli to nie zadziała, można spróbować założyć gumową opaskę wokół krawędzi filtra. Powinno to zapewnić lepszą przyczepność.

Jeśli i to nie pomoże, można kupić niedrogi zestaw kluczy do filtrów. Są one wykonane z tworzywa sztucznego, więc nie pozostawią zarysowań na aparacie. Dodatkowo, zapewniają dobry chwyt.

Ostrożnie:
Czasami, zwłaszcza po uderzeniu, obiektyw utknął i możesz nie być w stanie wyjąć go z aparatu. Nie używaj siły, bo możesz uszkodzić zarówno aparat, jak i obiektyw. Zamiast tego należy zanieść aparat do autoryzowanego centrum serwisowego i pozwolić, aby pracę tę wykonał specjalista.

Kody błędów / komunikaty DSLR

Czasami Twoja lustrzanka może wyświetlić kod błędu - na górnym wyświetlaczu, w wizjerze lub na ekranie LCD. Powiedzmy, co te kody błędów oznaczają w przypadku lustrzanek cyfrowych firmy Nikon i Canon...

Kody błędów lustrzanek cyfrowych firmy Canon

Err 01
Być może trzeba będzie wyczyścić małe styki między obiektywem a korpusem aparatu. Ostrożnie odłącz obiektyw i używając miękkiej, suchej szmatki, przetrzyj styki w aparacie.

Err 02
Oznacza to, że wystąpił problem z kartą pamięci. Spróbuj wyjąć kartę i włożyć ją ponownie. Jeśli to nie pomoże, być może trzeba będzie sformatować kartę. W ostateczności wymień kartę pamięci.

Err 04
Karta pamięci jest pełna. Trzeba będzie albo usunąć niektóre zdjęcia, albo kupić nową kartę pamięci.

Err 05
Oznacza to problem z wyskakującą lampą błyskową. Spróbuj ponownie uruchomić aparat.

Err 30
Może wystąpić problem z migawką. Spróbuj ponownie uruchomić aparat.

Err 60

Może występować problem z mechanizmem ustawiania ostrości. Upewnij się, że obiektyw nie jest w żaden sposób zablokowany.

CBC
Jest to związane z poziomem naładowania akumulatora daty/czasu. Bateria daty/czasu jest odpowiedzialna za utrzymywanie daty i czasu w kamerze. Ten błąd oznacza, że może być konieczna wymiana wewnętrznej baterii zegara czasu rzeczywistego.

CLEAn / CLn / CCd
Oznacza to, że na czujniku znajduje się kurz. Spróbuj ponownie uruchomić kamerę, a system automatycznego czyszczenia migawki powinien rozwiązać ten problem.

Busy / bu54
Zwykle oznacza to jedną z dwóch rzeczy - bufor aparatu jest pełny lub lampa błyskowa została tymczasowo wyłączona. Poczekaj chwilę, a ten błąd powinien zniknąć.

Kody błędów lustrzanki cyfrowej firmy Nikon

Oznacza to, że akumulator jest wadliwy lub zawiera nieautoryzowaną część. Wymień ją na oryginalną baterię firmy Nikon.

Oznacza to, że wystąpił błąd inicjalizacji (lub resetowania) aparatu. Uruchom ponownie lustrzankę cyfrową, a jeśli problem nadal występuje, spróbuj przywrócić ustawienia fabryczne aparatu. W ostateczności zalecamy oddanie aparatu do autoryzowanego centrum serwisowego.

Wskazuje to na problem z kartą pamięci. Upewnij się, że suwak zabezpieczenia przed zapisem na karcie pamięci jest ustawiony we właściwej pozycji. Następnie spróbuj sformatować kartę. Jeśli to się nie powiedzie, może być potrzebna nowa karta pamięci.

Oznacza to, że karta pamięci jest pełna. Usuń obrazy, aby zwolnić miejsce, lub kup nową kartę pamięci.

Oznacza to, że mechanizm autofokusa nie jest w stanie prawidłowo ustawić ostrości. Przełącz na ręczne ustawianie ostrości lub przekomponuj ujęcie w taki sposób, aby było więcej światła.

Wskazówki dotyczące bezproblemowego korzystania z lustrzanki cyfrowej

Po uporządkowaniu wszelkich problemów z lustrzanką cyfrową lub aparatem cyfrowym, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby uzyskać bezproblemowe doświadczenie:

1. Zawsze zmieniaj obiektyw aparatu w pomieszczeniu, aby chronić go przed wiatrem. Unikaj wymiany obiektywów w miejscach bardzo zakurzonych.

2. W torbie z aparatem przechowuj saszetki z żelem krzemionkowym. Pochłaniają one wszelką wilgoć i mogą zapobiec rozwojowi pleśni. Należy pamiętać, aby co kilka miesięcy wymieniać stare saszetki.

3. Wilgotne, ciemne miejsca, takie jak szafki lub szafy magazynowe, mogą być doskonałym środowiskiem dla pleśni. Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest regularne korzystanie z aparatu.

4. Unikaj używania aparatu przez co najmniej 10 minut po wyjściu z klimatyzowanego pomieszczenia. Pozwoli to na rozproszenie wszelkich skroplin.

5. Nie zostawiaj filtrów na obiektywach, jeśli nie używasz regularnie swojego aparatu.

6. Używaj filtrów UV / Haze. Są one łatwym i niedrogim sposobem ochrony szkła obiektywu przed uderzeniami i wstrząsami.

7. Nigdy nie używaj starych, brudnych lub szorstkich tkanin do czyszczenia lustrzanki cyfrowej lub obiektywu. Używaj chusteczek do czyszczenia aparatu.

8. Do przechowywania aparatu używaj specjalnej torby na aparat z ochronną wyściółką. Możesz również kupić wyściełane wkładki do torby, jeśli chcesz użyć istniejącej torby.

9. Baterie DSLR działają długo, ale posiadanie zapasowej baterii nigdy nie jest złym pomysłem. To może po prostu pomóc uchwycić dodatkowe zdjęcia po długim dniu fotografowania.

10. Upewnij się, że pasek aparatu jest dobrze przymocowany. Pasek na klatkę piersiową może być również opłacalną inwestycją dla tych, którzy uwielbiają fotografować w plenerze.

11. Tak jak każdy inny sprzęt elektroniczny, lustrzanka cyfrowa nie jest przeznaczona do używania w deszczu. Nawet profesjonalny sprzęt fotograficzny jest tylko w niewielkim stopniu odporny na warunki atmosferyczne.

12. Nakładki na obiektywy zabezpieczają Twoje drogie obiektywy, ale są również bardzo łatwe do zgubienia. Dlatego jeśli zbliżają się wakacje, zaopatrz się w kilka zapasowych pokrywek.

13. Upewnij się, że statyw, który wybierzesz, jest odpowiedni do wagi Twojego aparatu i obiektywów.

14. Ładowanie za pomocą zewnętrznej ładowarki jest zazwyczaj znacznie szybsze niż ładowanie w aparacie.