Czego należy oczekiwać od smartfonów w 2021 roku?

Wraz z początkiem nowego roku, mamy kilka ekscytujących nowych smartfonów przychodzi w. Dzięki szybszym procesorom (jak Snapdragon 888), jaśniejszym ekranom, lepszym aparatom, łączności 5G i większym bateriom, nowe smartfony na pewno będą coraz szybsze i lepsze we wszystkim. Ale czego dokładnie powinieneś się spodziewać po nowych smartfonach w 2021 roku? Dowiedzmy się, w jaki sposób nadchodzące smartfony będą lepsze od Twojego obecnego smartfona.

Szybsze ekrany w niedrogich telefonach

Przez lata, ekrany smartfonów były przyklejone do 60Hz częstotliwości odświeżania. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat, high-end telefony zaczęły wyposażone ekrany z wysoką częstotliwością odświeżania, które sprawiają, że czują się szybciej podczas wykonywania codziennych zadań, takich jak przewijanie, przeglądanie, korzystanie z aplikacji, przeglądanie Internetu, a nawet gry. Te same szybkie ekrany zaczęły pojawiać się w niektórych telefonach ze średniej półki, a w 2021 roku można się spodziewać, że ekrany o wysokiej częstotliwości odświeżania będą pojawiać się częściej w telefonach ze średniej i przystępnej półki.

Smartfony będą również wyposażone w ekrany o zmiennej częstotliwości odświeżania. Kilka telefonów, takich jak Samsung Galaxy Note 20 Ultra, Mi 10T i Mi 10T Pro, miało zmienną częstotliwość odświeżania. Ale w tym roku więcej smartfonów będzie wyposażonych w ekrany o zmiennej częstotliwości odświeżania. Dodatkowo, można się spodziewać, że więcej telefonów przejdzie z ekranów LCD na ekrany OLED. OLED jest wyraźnie lepszą technologią w porównaniu do LCD, ponieważ oferuje szersze kąty widzenia, nieskończenie lepszy współczynnik kontrastu i szybszy czas reakcji.

 • Telefony w przystępnej cenie: HD+ lub Full HD+, IPS LCD, High-Refresh Rate
 • Telefony średniej klasy: Full HD+, AMOLED, zmienna częstotliwość odświeżania, HDR10
 • Niedrogie telefony z wyższej półki: Full HD+, AMOLED, zmienna częstotliwość odświeżania, HDR10+
 • Telefony flagowe: QHD+, AMOLED, zmienna częstotliwość odświeżania, HDR10+, szeroka gama kolorów

Mocniejsze, wydajniejsze energetycznie procesory

Nowe procesory firm MediaTek, Qualcomm i Samsung z każdym rokiem stają się coraz lepsze. A w tym roku konkurencja staje się coraz ostrzejsza. Wszystkie trzy marki wprowadziły na rynek kilka doskonałych procesorów w ciągu ostatnich kilku miesięcy. I to nie tylko high-endowe telefony, które dostaną lepsze, szybsze i bardziej energooszczędne procesory. Nawet low-end i mid-range smartfony będą pochodzić z szybszych procesorów.

MediaTek's G-series procesory przyniosły możliwości gier do niedrogich telefonów, coś, co było niespotykane zaledwie rok temu. Procesory Dimensity z firmy, takie jak Dimensity 700, Dimensity 720, i Dimensity 800 są wielkie mid-range chipsetów. To samo dotyczy chipsetów Qualcomm, takich jak Snapdragon 480, Snapdragon 690 i Snapdragon 750G. Wszystkie one oferują szybką wydajność przy niewielkim zużyciu baterii.

Exynos 980 i Exynos 880 są świetne układy, zbyt, i to jest zaskakujące, aby zobaczyć, że Samsung był w stanie zbudować te po słabych procesorów w przeszłości.

W segmencie high-end można się spodziewać, że większość telefonów będzie korzystać z procesora Snapdragon 888. Samsung będzie jednak korzystał z procesorów Exynos 2100 i Exynos 1080. Wszystkie te procesory są dość równomiernie dopasowane, jeśli chodzi o wydajność CPU i GPU, efektywność energetyczną i łączność. Wszystkie one posiadają zintegrowaną łączność 5G wraz z wieloczęstotliwościowym GPS, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1 (lub nowszy), NFC oraz port USB Typu-C.

 • Telefony klasy podstawowej: Snapdragon 450, Snapdragon 480, Exynos 850
 • Telefony średniej klasy: Exynos 880, Exynos 980, MediaTek Helio G80, MediaTek Helio G85, MediaTek Helio G90, MediaTek Helio G95, Snapdragon 690G, Snapdragon 720G, Snapdragon 732G, Snapdragon 750G, Snapdragon 765G
 • Telefony High-End: Snapdragon 888, Snapdragon 865+, Exynos 1080, Exynos 2100

Czytaj także: Oto lista wszystkich telefonów Snapdragon 888 można oczekiwać w 2021 roku

Większe czujniki kamery

Wraz z rosnącym znaczeniem aparatów na smartfonach, każda marka smartfonów stara się jak najlepiej oferować najlepsze aparaty na swoich urządzeniach, i to jest to, gdzie ostatecznie sprowadza się do tych dni przy wyborze najlepszego telefonu. Stąd, zobaczymy smartfonów marek walczyć go oferując nowsze i lepsze czujniki kamery wraz z ulepszonymi algorytmami.

W segmencie podstawowym, można się spodziewać smartfonów wyposażonych w 1/2.55-calowe sensory 12MP lub 1/2-calowe sensory 48MP. Telefony te mogą również posiadać 8MP ultrawide kamery i co najmniej jeden bezużyteczny czujnik (2MP makro lub 2MP głębia). Telefony te mogą oferować nagrywanie wideo 1080p 60fps, tryb portretowy i ulepszoną wydajność HDR. Można również oczekiwać, że telefony te będą oferować jaśniejsze i ostrzejsze obrazy w warunkach słabego oświetlenia, dzięki trybowi nocnemu.

W średnim segmencie, można się spodziewać, że wiele smartfonów zobaczy albo 64MP (1/1.72 cala) lub 108MP (1/1.3 cala) czujniki kamery w konfiguracji quad-camera. Telefony te oferują ostrzejsze zdjęcia w świetle dziennym i przy słabym oświetleniu. Są one również w stanie nagrywać filmy 4K 30fps lub 4K 60fps, w zależności od modelu. Jeśli chodzi o przednie kamery, większość telefonów średniej klasy, które zobaczymy w 2021 roku, może mieć 16MP lub 20MP czujniki i nagrywanie wideo 1080p 30fps lub 4K 30fps.

W segmencie high-end, marki będą starały się oferować bardziej realistyczne kolory i bardzo dobry zakres dynamiczny. Większość telefonów używałaby większych aparatów 48MP lub 50MP z tyłu, ale niektóre byłyby wyposażone w aparaty 108MP trzeciej generacji. Możesz zapytać, jaka byłaby różnica między aparatami smartfonów ze średniej i wysokiej półki. Cóż, high-endowe telefony będą wyposażone w OIS, szybsze ustawianie ostrości i bardziej dojrzałe przetwarzanie obrazu.

High-end smartfony mogą być co najmniej trzy inne kamery z tyłu, oprócz tego wysokiej rozdzielczości głównego aparatu. Oczekuj, że znajdziesz 12MP/16MP/20MP ultrawide aparaty z autofokusem, 10MP/12MP teleobiektywy i 8MP/10MP teleobiektyw z peryskopowym obiektywem do 5x zoom optyczny. Telefony te byłyby również w stanie wykonywać wyjątkowo dobre zdjęcia w skomplikowanych warunkach oświetleniowych, sceny przy słabym oświetleniu oraz zdjęcia portretowe. Będą one również w stanie płynnie przełączać się pomiędzy wszystkimi aparatami z tyłu. Telefony high-end w 2021 roku będą również w stanie nagrywać filmy 8K 30fps i 4K 60fps z HDR10 lub Dolby Vision.

 • Telefony klasy podstawowej: Kamera główna 12MP/13MP/48MP, 2MP Depth/Macro Camera, nagrywanie wideo 1080p, Auto HDR, tryb nocny, tryb portretowy.
 • Telefony średniej klasy: Kamera główna 48MP/64MP/108MP, Kamera Ultrawide 8MP/12MP, Kamera Makro lub Głębokości 2MP/5MP, Auto HDR, Tryb nocny, Tryb portretowy.
 • Telefony z wyższej półki: Większe sensory (1/1.3 cala lub większe) o rozdzielczości 48MP/50MP/108MP i OIS, 12MP/48MP kamera Ultrawide, 8MP/10MP/12MP teleobiektyw z 2x/3x zoomem optycznym, 8MP/10MP teleobiektyw z 5x zoomem optycznym.

5G osiągnie nowy pułap cenowy

Można się spodziewać, że wiele telefonów ze średniej i wyższej półki będzie wyposażonych w łączność 5G. Dzięki wspaniałym chipsetom 5G, takim jak Snapdragon 480, Snapdragon 690G, Snapdragon 750G, Snapdragon 765G, Exynos 980 oraz MediaTek Dimensity, wiele telefonów ze średniej półki uzyska dostęp do łączności 5G o częstotliwości sub-6GHz. Telefony z wyższej półki uzyskają dostęp zarówno do sub-6GHz, jak i mmWave 5G na niektórych rynkach. Co więcej, smartfony z wyższej półki w 2021 roku będą również bardziej energooszczędne podczas korzystania z sieci 5G, w przeciwieństwie do smartfonów z 2020 roku.

Smartfony klasy podstawowej nadal będą korzystać z chipsetów 4G, ale można się spodziewać, że będą bardziej energooszczędne. Poza tym, większość telefonów klasy podstawowej będzie wyposażona w GPS, Wi-Fi ac, Bluetooth 5.0 oraz porty USB Typu-C. Smartfony ze średniej i wyższej półki będą wyposażone w dwuczęstotliwościowy GPS, Wi-Fi 6 (lub nawet Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.1 lub Bluetooth 5.2, NFC, port USB Typu-C, a nawet UWB.

 • Telefony klasy podstawowej: 4G LTE, Dual-SIM, GPS, Wi-Fi ac/b/g/n, Bluetooth 5.0, port USB Type-C, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm.
 • Telefony średniego zasięgu: 4G/5G, Dual-SIM, Dual-Frequency GPS, Wi-Fi b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, NFC, Port USB Typu-C.
 • Telefony High-End: 5G, Dual-SIM, Dual-Frequency GPS, Wi-Fi 6 lub Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.1 lub Bluetooth 5.2, NFC, Port USB Typu-C.

Gniazda słuchawkowe, ładowarki, których brakuje

Dedykowane gniazda słuchawkowe 3,5 mm zaczęło brakować na high-endowych smartfonach 2-3 lata temu, i nie powinieneś być zaskoczony, aby zobaczyć ten trend w segmencie mid-range w 2021 roku. Przynajmniej te smartfony dostaną głośniki stereo i wyższej jakości bezprzewodowe kodeki audio. Większość smartfonów klasy podstawowej będzie nadal pochodzić z 3,5 mm gniazdo słuchawkowe choć.

Można również oczekiwać, że większość marek smartfonów, aby powstrzymać się od wiązania adapter ładowania z pudełka smartfona, ze względu na ochronę środowiska, a także w celu zmniejszenia e-odpadów. Jednak może to być również dlatego, że mogą one obniżyć koszty produkcji smartfonów i poprawić rentowność przez to.

Większe baterie, szybsze ładowanie, aby stać się bardziej powszechne

Mówiąc o ładowarkach, można by zobaczyć smartfony wyposażone w większe baterie niż smartfony w 2020 roku. Większość smartfonów klasy podstawowej będzie mieć wszędzie pomiędzy 4,000mAh i 5,000mAh baterii. Galaxy M02s, który był jednym z pierwszych telefonów, które zostaną uruchomione w 2021 roku, ma 5,000mAh baterii. Większość telefonów klasy podstawowej będzie wyposażona w szybkie ładowanie 15W lub 18W.

W segmencie średnim, większość telefonów będzie miała baterie o pojemności od 4,500mAh do 7,000mAh, z szybkim ładowaniem 30W lub 65W. W segmencie high-end, pojemność baterii może wynosić od 4,500mAh do 6,000mAh. Jednak te telefony będą pochodzić z szybszym ładowaniem (25W/30W/65W/120W), szybsze ładowanie bezprzewodowe (10W/15W/30W/45W), a nawet odwrotne ładowanie bezprzewodowe.

 • Entry-Level Phones: Bateria 4,000-5,000mAh, szybkie ładowanie 15W/18W.
 • Telefony średniej klasy: Bateria 4,500-7,000mAh, szybkie ładowanie 25W/30W/33W/65W.
 • Telefony wysokiej klasy: Bateria 4,500-6,000mAh, szybkie ładowanie 25W/30W/45W/65W/120W, szybkie ładowanie bezprzewodowe 10W/15W/30W/50W, odwrotne ładowanie bezprzewodowe.

Aktualizacje oprogramowania będą pojawiać się szybciej

Dzięki systemowi Android 10 i wysiłkowi, jaki Google włożyło w ułatwienie aktualizacji oprogramowania, marki smartfonów zaczęły oferować szybsze aktualizacje oprogramowania dla telefonów z wyższej półki. Większość high-end i flagowych smartfonów wydanych w 2020 roku już otrzymały swoje aktualizacje Android 11. W 2021 roku można się spodziewać, że nawet smartfony ze średniej półki będą otrzymywać szybsze i częstsze aktualizacje oprogramowania.

Jeśli chodzi o iPhone'y, Apple jest już świetny w oferowaniu aktualizacji dzień-jeden, nawet do tańszych i starszych iPhone'ów.

 • Dobra szybkość aktualizacji oprogramowania: Apple, OnePlus, Google, Samsung
 • Średnia szybkość aktualizacji oprogramowania: OPPO, Realme, Xiaomi, Sony, ASUS
 • Wolna prędkość aktualizacji oprogramowania: Motorola, LG, Vivo, Tecno


Teraz, gdy wiesz, czego się spodziewać po nowych smartfonach w 2021 roku, idź naprzód i dokonuj mądrych wyborów przy zakupie nowego smartfona. To również pomoże Ci w wiedząc, czy chcesz kupić nowe urządzenie lub trzymać się obecnego smartfona.