Tylko jajka są chłodniejsze. Wszystko, co musisz wiedzieć o nowych notebookach do gier ASUS ROG

Tylko jajka są chłodniejsze. Wszystko, co musisz wiedzieć o nowych gamingowych notebookach ASUS ROG

2 May 2019, 21:01 Ten materiał jest dostępny również w języku ukraińskim Autor: Alexey Bondarev

Pod koniec kwietnia na imprezie w Stambule tajwańska firma ASUS pokazała zaktualizowaną linię notebooków pod marką Republic of Gamers

.

Ta submarka firmy ASUS, którą częściej określa się skrótem ROG, jest marką niszową. Jest on skierowany ściśle do graczy.

Istnieją jednak różne nisze. Nisza gier, na przykład, jest bardziej czarną dziurą niż niszą.

W 2019 roku

obroty branży cybersportu mają osiągnąć fenomenalną kwotę 1,1 miliarda dolarów.

Miliony graczy, wydających "krwawe pieniądze" na możliwość zabijania potworów ekranowych, a także siebie nawzajem w postaci czołgów, samolotów i kolejnych potworów, nieustannie domagają się nowego, coraz potężniejszego sprzętu

.

Oczywiście, istnieje armada hardcore graczy, którzy wolą konsole do gier i niestandardowe komputery stacjonarne, a niezliczona liczba graczy casual, którzy grają na smartfonach. Jednak laptopy do gier były i nadal są jednym z najważniejszych narzędzi dla graczy.

A ROG od lat jest liderem w tym segmencie, szczęśliwie konkurując z innymi markami, w tym z kultowym Alienware, należącym obecnie do Della.

W kolejnym kroku w wyścigu zbrojeń, zaprezentowano pięć nowych notebooków gamingowych z linii ROG.

Wyposażono je w karty graficzne NVIDIA z serii RTX, nowe procesory Intel 9. generacji oraz ekrany o częstotliwości odświeżania do 240 Hz. Niektóre modele posiadają również unikalne na rynku udoskonalenia konstrukcyjne. Designworks BMW miało swój udział w projektowaniu nowych modeli.

NV podkreśliła kilka najciekawszych faktów na temat linii ROG, która rozpoczyna nową rundę wyścigu zbrojeń w segmencie notebooków dla graczy.

ASUS ROG Zephyrus S

ASUS ROG Zephyrus S / Foto: NVZaczynamy

od najfajniejszej nowości - notebooka ROG Zephyrus S (GX502), który zapowiada się na flagowego przedstawiciela rynku nowoczesnych notebooków dla graczy

.

Model ten kontynuuje tradycję linii Zephyrus - jest to cienki i lekki notebook z najwyższej klasy sprzętem.

Ale teraz ta obudowa jest wykonana w całości ze stopu magnezu, który jest lżejszy i mocniejszy niż aluminium. Notebook waży zaledwie 2 kg, co wydaje się być żartem jak na model gamingowy o takiej mocy.

NV / Foto: ASUS ROG Zephyrus

Wzornictwo jest nieco bardziej "luźne" w porównaniu do poprzednich modeli. Wygląda na to, że ASUS postarał się, aby laptop był bardziej uniwersalny i nadawał się do codziennego użytku jako notebook biznesowy.

Poprzedni "marshmallow" ze swoim agresywnym designem wyglądałby dziwnie gdzieś w poważnych negocjacjach w porządnym biurze. Ten jest całkiem do przyjęcia.

Ale najważniejsze cechy pozostały na swoim miejscu - w tym teksturowana metalowa pokrywa z podświetlanym logo ROG. Klawiatura otrzymała indywidualne podświetlenie RGB dla każdego przycisku.

Wewnątrz Zephyrusa S znajduje się 6-rdzeniowy procesor Intel Core i7-9750H, 16 lub maksymalnie 32GB pamięci RAM DDR4 o częstotliwości 2666MHz oraz najnowsze karty graficzne NVIDIA GeForce RTX. Do wyboru jest RTX 2060 z 6 GB GDDR6 lub RTX 2070 (nie wariant Max-Q, a pełna wersja) z 8 GB GDDR6.

Rozwiązania pamięci masowej obejmują dyski SSD NVMe PCIe o pojemności 256 GB, 512 GB lub 1 TB z obsługą RAID0.

Złącza obejmują RJ45, 1xUSB 3.1 Gen 2 Type-C, 2xUSB 3.1 Gen 1 Type-A, 1xUSB 3.2 Gen 1 Type-A, HDMI, 3,5 mm audio i gniazdo mikrofonu.

Ładowanie odbywa się za pomocą firmowego zasilacza z firmowym złączem, ale obsługiwane jest również ładowanie typu-C (bardziej uniwersalna, ale wolniejsza opcja).

Deklarowany czas pracy na wbudowanym akumulatorze (76Wh) wynosi 6 godzin. Oczywiście mówimy tu o trybie oszczędzania energii. W trybie gry oczywiście lepiej jest od razu podłączyć ładowarkę.

Osobną piosenką jest chłodzenie. Są tam dwa wentylatory i sześć rurek cieplnych. Unikalne rozwiązanie inżynieryjne firmy ASUS sprawia, że gdy notebook jest otwarty, do wnętrza dostaje się więcej powietrza, a pokrywa może być odchylona do góry, co poprawia przepływ powietrza.

ASUS ROG Zephyrus S / Foto: NVN

Notebook został wyposażony w autorską aplikację firmy ASUS, która pozwala na precyzyjne dostrojenie żelaznego overclockingu i wydajności układu chłodzenia

.

Wszystkie Zephyrusy S będą wyposażone wyłącznie w ekrany z matrycą IPS. Przekątna ekranu to 15,6 cala, a rozdzielczość to Full HD. Czas reakcji wynosi 3 ms, posiada certyfikat PANTONE (tzn. odwzorowanie kolorów będzie bez zarzutu). Niższe modele będą miały odświeżanie na poziomie 144Hz, co samo w sobie nie jest złe, ale topowe Zephyrusy S można kupić z ekranami generującymi aż 240Hz.

Podsumowując, Zephyrus S to topowe rozwiązanie dla prawdziwego gracza, który chce mieć zawsze przy sobie cienki i lekki notebook o ładnym wyglądzie, zdolny uciągnąć "na maksa" każdą współczesną grę.

Na Ukrainie Zephyrus S pojawi się w lipcu. Ceny nie są jeszcze znane, wstępnie, zaczynają się od 2200 dolarów.

ASUS ROG Zephyrus M

ASUS ROG Zephyrus M / Foto: NVE Ten

model jest prostszy, choć wygląda niemal identycznie jak starszy. Różnice zewnętrzne sprowadzają się do plastikowej dolnej pokrywy (magnez jest trochę oszczędzany) oraz braku funkcji otwierania dolnej pokrywy w celu zasysania powietrza. Emka waży o 120 g mniej.

Ekrany są tutaj takie same. Podświetlana klawiatura również jest na swoim miejscu.

Pod względem sprzętowym również mamy niemal parytet z Zephyrusem S - ten sam procesor oraz te same opcje pamięci RAM i dysków SSD.

ASUS ROG Zephyrus M / Foto: NVKompromis

dotyczy kart graficznych - dla "emki" dostępne będą wyłącznie układy NVIDIA GeForce RTX 2060 z 6GB GDDR6 lub GTX 1660 Ti z 6GB GDDR6

.

Nie ma jeszcze informacji na temat cen.

Zephyrus M może być ciekawą opcją dla tych, którzy chcą mieć "prawie Zephyrusa S", ale trochę tańszego. Jak bardzo "trochę", nie jest jeszcze jasne.

ASUS ROG Scar III, Hero III, Strix G

ASUS Rog Strix

G

/ Foto: NVTo

bardziej przystępne cenowo laptopy, które mają bardziej agresywny design

.

Na tle surowego Zephyrusa, te modele wyglądają znacznie bardziej gamingowo.

Scar III i Hero III są identyczne pod względem bebechów i różnią się tylko designem, i to minimalnie.

Aby uniknąć pomyłek między tymi dwoma aparatami, w niektórych regionach, takich jak Wielka Brytania, Scar III będzie sprzedawany wyłącznie w konfiguracjach z najwyższej półki, podczas gdy Hero III będzie sprzedawany w słabszych. Być może taka sama polityka zostanie obrana w stosunku do Ukrainy.

ASUS ROG Strix / Foto: NVDesign

tych modeli dosłownie woła o epitety. Asymetria w obrysie, pocięte linie, podświetlenie obwodu - tego laptopa z daleka nie da się z niczym pomylić.

Dostępna w wersjach 15- i 17-calowych matryca IGZO (144 Hz lub 240 Hz) ma czas reakcji 3 ms.

Wersje 17-calowe posiadają pełnowymiarową klawiaturę z klawiaturą numeryczną po prawej stronie. W "piętach" zastosowano touchpad z ekranem, na którym można wyświetlić klawiaturę numeryczną. Rozwiązanie to komentowałem już w recenzji ASUS ZenBook 14.

W przeciwieństwie do serii Zephyrus, która wyposażona jest wyłącznie w procesory Intel Core i7, w Scar III i Hero III dostępne będą konfiguracje z Intel Core i9-9980H (z 8 rdzeniami i 16 wątkami), a karty graficzne będą miały zakres od GTX 1660 do RTX 2070. Pamięć RAM może mieć 16GB lub 32GB, dyski SSD od 256TB do 1TB (M.2 NVMe i SSHD).

ROG Keystone / Foto: NVB W

tych modelach zastosowano ciekawy eksperyment o nazwie ROG Keystone. Jest to mały fizyczny klucz bezpieczeństwa z NFC, który wygląda jak pendrive i jest wkładany do obudowy z boku, obok klawiatury. Użytkownik może użyć go do zapisania swoich indywidualnych ustawień i ukrytej partycji na dysku laptopa. Wszystko to można aktywować tylko poprzez włożenie jej do gniazda ROG Keystone. Okaże się, w jakim stopniu funkcja ta zostanie wykorzystana. Być może dlatego eksperyment przeprowadzany jest tylko na prostszych laptopach, a nie na najwyższej klasy Zephyrusie.

Najmłodszy ASUS ROG Strix G będzie dostępny także z ekranami o przekątnej 15,6 i 17,3 cala (oba Full HD). Częstotliwość odświeżania może wynosić 60Hz lub 144Hz. Procesory do wyboru to Intel Core i7-9750H lub Core i5-9300H, a na liście dostępnych kart graficznych znajdą się GeForce GTX 1650, GTX 1660 Ti, RTX 2060 i RTX 2070. Poza tym, nie ma znaczących różnic w stosunku do innych modeli.

ASUS ROG - co z tego wynikło?

Jeśli ASUS zamierzał swoimi nowymi produktami mocno zaimponować hardcorowym graczom, to udało mu się to w pełni.

Trudno powiedzieć, czy jest na świecie laptop do gier, który może zachwycić bardziej niż najnowsze wcielenie ROG Zephyrus S. Jedyne co przychodzi mi na myśl to nowe produkty Alienware. Jednak bezpośrednie porównanie ujawnia, że Zephyrus S to inna odmiana bestii. Wygląda on bardziej surowo i stylowo, co czyni go w zasadzie wielozadaniowym "myśliwcem". Na poważne spotkanie biznesowe nie idzie się z Alienware w garniturze.

Jednocześnie ci, którzy lubią od razu pokazać swoją duszę gracza, mogą kupić Scar lub Hero. Mamy tu potężny sprzęt i dość brutalny design.

Krótko mówiąc, ROG staje się jeszcze bardziej imponującą marką gamingową. Zobaczymy, jak zareaguje konkurencja.

Czytaj też: Uroczy zabójca. Recenzja smartfona ASUS Zenfone 5z Subskrybuj biuletyn e-mail
Tech
Daily o
tym, jak technologia zmienia świat Subskrybuj codziennie o 17:00